Sostinės badmintono klube („Capital Badminton Club“, www.cbc.lt) žaidžiantis RAMŪNAS KAVALIAUSKAS kolekcionuoja senas raketes. Pirmoji į kolekciją atkeliavusi raketė – draugų dovana. Pasirodo, badmintoną atradęs Ramūnas kuriam laikui buvo tiesiog prapuolęs iš draugų rato – taip įtraukė žaidimas. „Sužinoję, kad intensyviai žaidžiu badmintoną ir kas savaitgalį dalyvauju varžybose, draugai sendaikčių turguje nupirko seną raketę ir man padovanojo“, – apie kolekcijos pradžią pasakojo R.Kavaliauskas.
Šiuolaikinių rakečių rankenos aptraukiamos sintetinėmis arba tekstilinėmis apvijomis. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.
„Pradėjau žaisti badmintoną ir man buvo įdomu, kokios raketės buvo naudotos anksčiau. Tada pasiūliau Sostinės badmintono klube steigti muziejų. Kas turėjo įdomesnių rakečių, jas atnešė, sudovanojo“, – pasakojo R.Kavaliauskas.
Matyti rakečių raida
Kolekcijoje – gana senos ir retos profesionaliam sportui pagamintos raketės, iš kurių matyti jų raida ir gamybos istorija. „Iš pradžių raketės buvo medinės. Septintajame, aštuntajame dešimtmetyje pagaminta raketė svėrė 115 gramų. Pirmoji tarptautinė raketė „Pioneer“, pagaminta Indijoje, svėrė 145 gramus. Dabartinės išlengvėjo iki 85 gramų“, – pasakojo R.Kavaliauskas. Raketės tobulėjo – darėsi tvirtesnės ir lengvesnės, kad būtų galima pasiekti kuo didesnį volanėlio greitį, kad žaisti būtų lengviau, o traumų tikimybė būtų kuo mažesnė. Pasirodo, iš pirmo žvilgsnio itin lengvas žaidimas, kurį Didžiojoje Britanijoje moterys aristokratės žaisdavo ilgomis suknelėmis, pasipuošusios skrybėlaitėmis ir mūvėdamos pirštinaites, dabar yra pripažintas pačiu intensyviausiu sportu. O žaidžiant badmintoną metamo volano greitis – greičiausia sporto metu skriejanti detalė. Volanas lekia greičiau už teniso ir golfo kamuoliukus – iki 350 km/h greičiu.
Bėgant laikui keitėsi ir rakečių tinklelis – pagamintas iš plonų tvirtų tekstilinių virvelių pakeitė sunertos iš plastikinio valo, kurį naudoja ir žvejai. Nors… iš valo pagamintas tinklelis susidėvi greičiau. Keitėsi ir rankena – pirmosios būdavo apvyniojamos oda, kuri, rankai sudrėkus, slysdavo. Dabartinės raketės turi gumines rankenas.
Tikisi vardinės raketės
Retenybė kolekcijoje – jau minėtoji raketė iš Indijos. „Sovietmečiu retas profesionalus badmintono žaidėjas turėjo tokią raketę. Ji pagaminta iš medinės ir metalinės dalių, o tai anais laikais – didžiulis technologinis laimėjimas, mat nuo smūgio medis ir metalas turėtų vienas nuo kito atšokti – lūžti, – pasakojo R.Kavaliauskas. – Vėliau raketės dalims – galvai su kotu – sujungti pradėtas naudoti specialus metalinis trikampis. Taip pagamintos rusiškos metalinės raketės „Lastočka“. Raketes „Lastočka 2“ ir „Lastočka 3“ turintis R.Kavaliauskas svajoja apie „Lastočka 1“ – jos trūksta iki galutinės kolekcijos.
Dar viena badmintono aistruolio svajonių – vardinė ribotos gamybos raketė. „Pavyzdžiui, garsaus danų žaidėjo Piterio Geido (Peter Gade) raketė. Ją turi keli mūsų klubo nariai ir laukiu, kada jie jas sulaužys“, – juokėsi R.Kavaliauskas.
Parengta pagal „Respublikos“ priedą „Laisvalaikis“