Straipsniai

LIETUVOS BADMINTONO TRENERIAI ŽENGIA TARPTAUTINIO LYGMENS LINK

By 19 birželio, 2019 2 rugpjūčio, 2019 No Comments

Lietuvos badmintono treneriai žengia tarptautinio lygmens link
„Aistra žaidimui, organizuotumas ir gebėjimas užmegzti draugiškus ryšius tiek aikštelėje, tiek už jos ribų,“ – šias sėkmingam treneriui būtinas savybes vardija Tom Causer, Pasaulinės badmintono federacijos ekspertas, Lietuvoje vedęs pirmuosius tarptautinius badmintono mokymus treneriams.
Reikalavimų kartelė – aukštyn
Keturias dienas trukusiuose intensyviuose teoriniuose ir praktiniuose mokymuose dalyvavo 5 „Capital Badminton Club“ (CBC) atstovai, sėkmingai įveikę 1-ojo lygio mokymo programą. „Trenerio darbas susideda iš daug detalių: turi mokėti įvertinti žaidėjus, paruošti veiksmų planą, pagal objektyvias galimybes jį įgyvendinti ir, žinoma, aptarti su žaidėjais, kas yra gerai, o kur pastangų dėti derėtų daugiau. Jeigu ateisi ir techniškai užmėtysi kamuoliukais, formaliai pratimas lyg ir bus atliktas, tačiau tokiu būdu ryšio su žaidėju nesukursi,“ – trenerio darbo iššūkius vardija CBC vadovė Aurelija Pakšytė. Būtent siekis tobulinti ne tik žaidėjų, bet ir trenerių įgūdžius paskatino suorganizuoti pirmuosius Lietuvoje tarptautinius badmintono trenerių mokymus.
Suderinti poreikius
CBC vadovė akcentuoja, kad treniruotė tiek žaidėjui, tiek treneriui bus naudinga tik planuojant darbą aikštelėje: „Pasižaisti yra žiauriai smagu, bet žaidimas tobulinamas tik sistemingai darant pratimus ir mokantis naujų arba gludinant žinomas technikas.“  Nors tik prasidėjus liepai apie rudenį galvot dar labai nesinori, CBC visą vasarą skiria pasiruošimui rudenį artėjančiam sezonui.
„Artimiausiu metu ketiname apklausti visus – per 200 klubo narių, – kad nustatytume bendrą pasitenkinimo užsiėmimais indeksą ir identifikuotume, su kokiais lūkesčiais žaidėjai ateina į aikštelę. Tai nulems ir planuojamus strateginius naujojo sezono pokyčius,“ – klubui keliamus iššūkius anonsuoja A. Pakšytė. Jos teigimu, vienas svarbiausių uždavinių – paruošti trenerius, kurie ne tik dirbtų profesionaliai ir eitų į kokybišką kontaktą su žaidėjais, bet ir nuolat patys tobulėtų.
Naujas sezonas – naujos taisyklės
Badmintono ekspertas, buvęs Anglijos ir Airijos nacionalinių badmintono rinktinių treneris T. Causer pabrėžia būtinybę rasti balansą tarp demokratinio ir autokratinio treniruočių režimo: jeigu žaidėjams duodama per daug laisvės, jie atsipalaiduoja ir nedemonstruoja tokių rezultatų, kokie galėtų būti pasiekti žaidimą kontroliuojant kiek griežčiau.
„Pritariame, kad treneris turi užduoti tempą, įvertinti individualius žaidėjo gebėjimus, sukurti racionalų mėnesio pasiekimų planą ir jau tada palaipsniui pereiti prie demokratijos. Manau, atsižvelgsime į Tomo patarimus, nuo rugsėjo diegdami šį treniruočių modelį. Žinoma, visi pokyčiai bus vykdomi protingai, derantis ir atsižvelgiant į žaidėjų pageidavimus – Šiaurės Korėjos pavyzdžiu neseksime,“ – šmaikštauja CBC vadovė.
Pasiekti gerų rezultatų padeda ne tik subalansuotas treniruočių režimas, bet ir tinkamos treniravimosi sąlygos. Lietuva šiuo aspektu, pasak T. Causer, turi kuo pasigirti: „DELFI sporto centras turi 8 puikias aikšteles, o tai – svarus pagrindas kokybiškam žaidimui.“
Ištvermingas, kūdas ir laimingas
Ir vis dėlto.. Kodėl badmintonas yra ta sporto šaka, kurią verta išbandyti net jei niekada nebuvai jokio sporto entuziastas? „Badmintonas užtikrina gerą fizinę formą ir teigiamai veikia nuotaiką. Be to, ši sporto šaka yra ganėtinai pigi ir – kas yra gana reta – prieinama visiems: nuo aštuonmečio iki aštuoniasdešimtmečio,“ – įsitikinęs T. Causer. O badmintono profesionalu nevalia netikėt.
„Dar vieną privalumą būtina paminėti – badmintonas fantastiškai efektyviai degina kalorijas: smagiai leidi laiką ir lieknėji,“ – antrina A.Pakšytė.